Вирощування їстівних грибів

С. А. Вдовенко

Виробництво їстівних грибів пройшло довгий історичний шлях розвитку від примітивного вирощування до сучасних інтенсивних технологій у великих спеціалізованих комплексах.

Зацікавлення до вирощування грибів виникло давно і не випадково. До складу їстівних грибів входять повноцінні білки, комплекс вітамінів і високоактивних ферментів, екстрактивні і мінеральні речовини, цінні дієтичні продукти харчування. Всі вони мають певне лікувальне значення для людини.

Будучи сапрофітами, їстівні гриби успішно ростуть на субстраті, що готується з відходів сільськогосподарського виробництва (солома злакових культур, кінський гній та гній ВРХ, курячий послід), лісної та переробної промисловості. Культивування грибів у нашій країні певною мірою сприяє вирішенню важливої проблеми — утилізації відходів при високому виході продукту харчування. Виробництво їстівних грибів є безвідходною технологією, оскільки вони можуть вирощуватись протягом цілого року, а тому зникає сезонність в одержанні свіжої продукції. Субстрат після вирощування грибів використовують як органічне добриво для удобрення багатьох сільськогосподарських культур відкритого ґрунту.

Велика потреба на гриби сприяла тому, що крім шампіньйона з’явились інші види грибів, які успішно вирощуються в господарствах: плеврот звичайний (глива звичайна), шіі-таке, кільцевик, навозник білий косматий, вольваріела вольвова, зимовий гриб (фламуліна бархатистоніжкова), підпеньок літній. Деякі представники вирощують на присадибних ділянках, в простих та дешевих приміщеннях, а інші — в спеціалізованих виробничих комплексах.

Їстівні гриби культивують через великі потенційні можливості. За останнє десятиліття, завдяки досягненням технічному прогресу, технологіям вирощування та інтенсивній селекційній роботі, середня урожайність шампіньйона в ряді країн збільшилась з 4-6 до 30-40 кг/м за цикл вирощування, а плеврота звичайного до 1,0-1,2 кг/ кг сухої маси субстрату.

Світові лідери по виробництву їстівних грибів в розрахунку

На людину, кг.

Бенілюкс

12.5

Китай

6.6

Польща

6.0

Іспанія

3.3

Канада

3.1

Австралія

2.8

Італія

2.2

Франція

2.2

США

1.33

Україна

0.7

Інтенсифікація виробництва грибів враховує, перш за все, удосконалення селекційного відбору високоврожайних штамів грибів, вентиляційного обладнання, механізації і автоматизації виробничих процесів, покращення технології вирощування. В багатьох країнах сучасні великі комплекси забезпечені найновішим обладнанням з програмним управлінням, завдяки чому досягається бажаний результат.

Комментарии запрещены.